آکادمی دانشنامه ویکیدا

داستان ویکیدا

ویکیدا به زبان انگلیسی “Wikida” یک دانش نامه برخط فارسی است. ویکیدا کاملا به صورت مردمی و بدون وابستگی به هیچ نهادی ایجاد شده و هزینه های آن به صورت گرداندن آن از کمک‌های خرد مردمی تامین می‌شود. ویکیدا ابتدا در سال 1400 شمسی در گروه کوچکی در شهر تهران فعالیت خود را با جمع آوری منابع تاریخی و دانش و اطلاعات در دسته بندی های گوناگون آغاز کرد.

گروه ویکیدا در ادامه فعالیت خود و با تحقیق و آینده پژوهی بر روند رشد مطالعه در کشور و تغییر شیوه مطالعه و جمع آوری اطلاعات توسط افراد گروه ویکیدا تصمیم به ایجاد وبگاه اینترنتی به آدرس Wikida.ir گرفت.

 

معنای واژه ویکیدا

ویکیدا از دو بخش اصلی ویکی و دا تشکیل شده است. ویکی در زبان بومیان هاوایی به معنی سریع است که امروزه به اصطلاحی برای دانشنامه‌های برخط اینترنتی تبدیل شده است. دا در فارسی به معنی ریشه، بن و مادر است. ویکی+دا به معنی دسترسی سریع به ریشه اصلی مطالب انتخاب شده است. وب سایت‌های بسیاری واژه ویکی را در نام خود گنجانده اند.

 

پس از بررسی‌های طولانی درباره نحوه پیشرفت مطالعه و دسترسی مردم به اطلاعات در آینده، گروه ویکیدا تصمیم گرفت با ایجاد یک وبگاه برخط اطلاعات جمع آوری شده معتبر خود را در ضمینه‎‌های گوناگون بر بستر شبکه اینترنت ارائه دهد.